Blog

Kripto petak #221: Tether, fudbal, putovanja, pivo i Bitcoin na maksimumu

30.05.2025. / Autor: Igor Mirković / Kategorija: Kripto petak

Od najava na velikoj konferenciji Bitcoin 2025 u Las Vegasu, preko avio kompanija koje prihvataju kripto, fudbalskih klubova koji ulažu u BTC pa sve do domaćih zanimljivosti – kriptovalute su sada prisutne više nego ikad.

Tether sedi na zlatu i Bitcoinu

Na konferenciji Bitcoin 2025 direktor Tethera Paolo Ardoino otkrio je podatke koji su podigli obrve mnogima u publici. Tether trenutno poseduje preko 100.000 Bitcoina (u vrednosti većoj od 10 milijardi dolara) i više od 50 tona zlata.

Tether je time dodatno učvrstio svoju poziciju ne samo kao vodeći izdavalac stabilnih valuta, već i kao jedan od najprofitabilnijih entiteta u kripto industriji. Samo u 2024. godini kompanija je ostvarila profit od 13 milijardi dolara.

Ardoino je objasnio da ulaganje u zlato ne umanjuje značaj Bitcoina: „Zlato ne konkuriše Bitcoinu – već fiat valutama. Bitcoin je savršen. Zlato je imperfektan alat koji samo pomaže u diversifikaciji.“

Izvor

Air Arabia uvodi plaćanje kriptovalutama

Prvi i najveći low cost prevoznik Bliskog istoka, Air Arabia, omogućio je korisnicima da plaćaju avionske karte putem AE Coin kriptovalute. Partnerstvo sa digitalnom bankom Mbank označava još jedan korak ka širem usvajanju Web3 tehnologija u realnim uslugama.

Putnici će moći da rezervišu letove koristeći AEC Wallet aplikaciju, što je značajan iskorak za integraciju kripta širom arapskog sveta.

Izvor

Paris Saint-Germain kupuje Bitcoin

Jedan od najpoznatijih evropskih fudbalskih klubova, Paris Saint-Germain (PSG), zvanično je objavio da je uveo Bitcoin kao deo svoje investicione strategije.

Najava je došla na Bitcoin 2025 konferenciji, a predstavnici PSG-a istakli su da je već prošle godine deo fiat rezervi prebačen u BTC. Klub, koji broji preko 550 miliona fanova globalno, ovim potezom pokazuje ozbiljnu dugoročnu viziju i usklađivanje sa sve većim brojem korporacija koje usvajaju digitalnu imovinu kao imovinu investicionih rezervi.

Izvor

SEC odustao od tužbe protiv Binance-a

Nakon skoro dve godine pravne borbe, američka Komisija za hartije od vrednosti (SEC) odlučila je da odustane od tužbe protiv Binance-a i njegovog osnivača Changpenga Zhaoa.

Odluka dolazi nakon što su se obe strane saglasile da okončaju postupak, a SEC je podneo zahtev za povlačenje tužbe „iz diskrecionih i političkih razloga“.

Ovo predstavlja još jedan zaokret američke politike prema kriptu pod Trumpovom administracijom, koja sve više favorizuje dijalog i regulativni okvir umesto agresivnog progona industrije.

Izvor

ETH Belgrade sledeće nedelje + SideChain štand

Konferencija ETH Belgrade se održava naredne nedelje i predstavlja jedno od najvažnijih kripto okupljanja u ovom delu Evrope. Posetioci će moći da se informišu i diskutuju o razvoju Ethereum ekosistema i decentralizovanih aplikacija.

Posebnu pažnju privlači SideChain štand, na kojem će posetioci moći da kupe hardverske novčanike za bezbedno čuvanje kriptovaluta.

Više informacija

HODL Bitcoin Lager – prvo srpsko Bitcoin pivo

U nedelji kada je Bitcoin probio rekord od 111.000 dolara, ECD i pivara Dogma predstavile su prvo srpsko kripto pivo – HODL Bitcoin Lager.

Inspirisano filozofijom dugoročnog držanja kriptovaluta bez panike (HODL), ovo pivo simbolizuje zajedništvo i entuzijazam kripto zajednice u Srbiji. Lansirano je tokom Bitcoin Pizza Day događaja u Beogradu i već je naišlo na sjajan odziv.

Izvor

Comment section

0 comments