Blog

Rekordno niski troškovi Ethereum mreže

06.05.2025. / Autor: Igor Mirković / Kategorija: Blockchain

„Na početku beše reč…“ Ethereum je nastao kao vizija decentralizacije, skalabilnosti, bezbednosti i želje da se napravi unapređena verzija onoga što Bitcoin nije. Ethereum je trebalo da bude bolji, brži, jači, mesto gde cvetaju inovacije, mesto pametnih ugovora i decentralizovane finansijske budućnosti. Međutim, Ethereum je imao jedan veliki problem – cenu transakcija.

Prvi i jedini veliki problem Ethereuma – Cena korišćenja mreže

Tehnologija i potrebe tržišta se razvijaju, Ethereum sa najviše programera prati.
Brzina transakcija mora da se svede na minimum, instant – Ethereum prati.
Decentralizacija – Ethereum kroz stejking prati.
Bezbednost, neprikosnovena – Ethereum je dom inovacija i eksperimenata u kripto industriji, ali je i dalje apsolutno bezbedan, incidenti zbog problema sa blokčejnom su retki.

Šta je Etherscan i kako se koristi za praćenje transakcija Ethereum mreže?

Gde Ethereum kiksira? – Skalabilnost

Počne trend, svi hoće da budu deo trenda. Svi hoće mačkice, NFT tokene, meme coine. Ethereum mreža kreće da trokira i samo oni sa mnogo novca i mnogo hrabrosti mogu da budu deo ove skupe šarade. Troškovi mreže su u momentima najvećeg ludila i od 50$ do 100$ po swapu, NFT kupovina i prodaja i više od toga, transakcije po desetak dolara, a složene interakcije sa pametnim ugovorima preko 100$. Ko to može da priušti? Samo oni kojima je to mali procenat u odnosu na ono čim barataju.

Da li je to OK?

Naravno da nije. Programeri su vredno radili da rasterete mrežu i spreče zagušenja transakcija. Tržište je u međuvremenu bilo nemilosrdno kao i uvek i upravo te prednosti pogurale su neke od konkurenata kao što su Solana i Avax. Oni nude ekstremno brze realizacije transakcija po vrlo niskoj ceni. Migracija ka drugim blokčejn protokolima je počela.

Nostalgija – Ethereum danas

Trenutno Ethereum mreža beleži najniže troškove unazad par godina.

Za manje od dolara možete da realizujete skoro sve interakcije i usluge na Ethereum mreži i aplikacijama.

Lista najpopularnijih aplikacija na Ethereum blokčejnu.

Šta to znači i šta treba da radite sada?

To znači jednu od moguće dve stvari: Ethereum je konačno vidno unapređen ili nema više aktivnosti na njemu koje bi napravile zagušenje.

S obzirom da se i Pectra update bliži, BlackRock ga dokupljuje u poslednje vreme, svi misle da je vreme za altsezonu i povratak Ethereuma na cenu preko 6.000$, tako da biće da je ovo prvo, ali hajde da vidimo ponašanje troškova mreže u bliskoj budućnosti.

Pectra update, zakazan za 7. maj, ima za cilj da dodatno smanji troškove transakcija, poveća kapacitet Layer-2 rešenja i smanji zagušenje mreže. Jedna od važnih novosti ovog ažuriranja jeste mogućnost plaćanja naknada u stabilnim coinima poput USDC i DAI, kao i povećanje limita za stejking sa 32 ETH na čak 2.048 ETH.

Pad troškova mreže je minus za L2 ,Solanu i druge mreže jer će se stvari ponovo vratiti na Ethereum ali je minus i za Ethereum jer to znači da na njemu TRENUTNO nema više skupe ulaznice… Da li to znači da je koncert loš? Cena mreže nije nešto što stoji, to je nešto što je neko spreman da plati. Da li je Ethereum mreža toliko nezanimljiva ili toliko napredovala? Svakako, sada je u poslednjih par godina najbolji trenutak da isprobate Ethereum.

Ethereum pred ključnim apdejtom – Da li je Pectra iskra koja vraća veru u ETH?

Šta sada treba da radite?

Za sve koji ne znaju čemu Ethereum služi, on nije samo „primi i pošalji“ kriptovaluta. Pored opcije da se ETH čuva kao investicija, na Ethereum mreži možete da ga koristite i za:

Swapove na decentralizovanim berzama poput Uniswap-a.
Dati ETH kao zalog za uzimanje kredita na decentralizovanim platformama za kreditiranje poput Aave.
Zaraditi kamatu na sredstva ako ih oročite.
Napraviti NFT kolekciju ili neku kupiti – OpenSea platforma je sjajna za istraživanje.
DeFi? Dajte likvidnost nekoj platformi i budite nagrađeni za to.
Bridžujte na neki drugi čejn, L2 protokol, igrajte se.

Ethereum je ušao u fazu rekordno niskih troškova. Da li je ovo znak njegove zrelosti i značajnog unapređenja, ili zatišje pred buru, ostaje da vidimo. Ono što je sigurno, unazad 5 godina nije bio bolji trenutak da istražite mogućnosti ove fascinantne mreže.

Ako još nemate Ethereum, možete ga lako kupiti na ECD menjačnici u Srbiji.

Comment section

0 comments