Nedavno smo priliku da razgovaramo sa konsultantom, govornikom i autorom popularnih knjiga o blokčejnu i kriptovalutama poput „Crypto Nation Switzerland“.
Više o tome kako je Švajcarska postala „kripto nacija“ govori Alexander E. Brunner u novom ECD intervjuu.
Šta misliš da je dovelo do toga da Švajcarska postane poznata kao kripto nacija?
To je bila kombinacija sreće, podrške vlade i entuzijazma prvih osnivača još iz 2013. godine.
Brz razvoj švajcarskog blokčejn ekosistema i ekosistema digitalne imovine nastao je zahvaljujući saradnji javnog i privatnog sektora, iz čega su proistekle Smernicame za ICO 2018. godine, prve licencirane kripto banke 2019. i Zakon o DLT-u u 2021.
Takođe bismo želeli da čujemo tvoje mišljenje o kripto tržištu u Srbiji i potencijalu Srbije u ovoj oblasti. Kako ti porediš švajcarsko i srpsko tržište i zakonodavstvo?
Za razliku od Švajcarske, Srbija ima snažnu lokalnu zajednicu programera, neke pionirske blokčejn projekte kao što je Polygon i izrazito preduzetničku zajednicu.
Sve to je podržala proaktivna vlada sa nekim ključnim inicijativama poput podrške cloud uslugama, Zakona o digitalnoj imovini i organizaciji kao što je Srbija Inovira.
Za manje zemlje, poput Švajcarske i Srbije međunarodna saradnja je takođe ključna. Švajcarska, na primer, ima bliske veze sa Singapurom i Srbijom.
Šta misliš da bi trebalo da bude naredni korak globalne kripto zajednice imajući u vidu potencijalnu recesiju?
Inflacija je donela visoke kamatne stope koje su stavile tačku na doba „besplatnog novca“. To je uklonilo neke igrače sa globalne startup scene i usmerilo sve nas na izgradnju kvalitetnih proizvoda.
Blokčejn tehnologija ima brojne upotrebe i van kriptovaluta kao što su tokenizacija, NFT ili Web3.
Ovo su uzbudljiva vremena za stvaraoce, ali ne i špekulante.
Zapratite naš Instagram profil @ecd_rs za nove intervjue i drugi aktuelan sadržaj u vezi sa kriptovalutama.
Comment section
0 comments