Blog

Kripto petak #197: Dostupan na srpskom „Bitcoin Standard“, rast korisnika kriptovaluta u Srbiji, predviđanja za Bitcoin, regulativa kripta u Rusiji

29.11.2024. / Autor: Igor Mirković / Kategorija: Kripto petak

U novom izdanju Kripto Petka, istražujemo niz uzbudljivih tema koje obuhvataju sve od izdavanja značajnih knjiga o bitkoinu na srpskom jeziku do globalnih tržišnih kretanja i novih regulativa koje bi mogle značajno uticati na kripto industriju. Razmatramo kako novi talas regulativa širom sveta oblikuje tržište, uz poseban osvrt na predviđanja cene bitkoina koja ruše sve prethodne modele.

Knjiga „Bitcoin Standard“ na srpskom jeziku

Počinje prodaja knjige „Bitcoin Standard“ Sajfedin Amusa na srpskom jeziku. Bitkoin standard detaljno objašnjava zašto je Bitcoin decentralizovana alternativa centralnom bankarstvu. Ova knjiga je već prevedena na 38 jezika i dobila je svoje izdanje i za srpsko tržište, pružajući domaćim čitaocima uvid u tehnološke i ekonomske aspekte Bitcoina.

www.bitkoinstandard.rs

Kupi knjigu

Uticaj zakonske regulative na tržište kriptovaluta u Srbiji

Marko Matanović izjavio je za emisiju „Svet i mi“ kako zakonska regulativa digitalne imovine u Srbiji utiče na broj korisnika kriptovaluta, navodeći da iako neki odustaju, generalno rast korisnika ostaje stabilan.

Bitcoin i tržišne predikcije

I pored oscilacija na tržištu, Bitcoin pokazuje znakove da bull market nije ni blizu svog vrhunca sa perspektivnim ciljem od 146.000 dolara. Analize pokazuju da novi investitori još uvek nisu dostigli udeo u držanju Bitcoina kao u prethodnim ciklusima, što sugeriše da bi rast mogao nastaviti.

Detaljnije pročitajte ovde.

Nova regulativa u Rusiji – Kriptovalute priznate kao imovina

Predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao je zakon koji kriptovalute zvanično priznaje kao imovinu. Ovaj zakon omogućava oporezivanje i regulaciju digitalnih valuta unutar zemlje. Objavljen 29. novembra, zakon predstavlja veliku promenu u ruskom pristupu nadzoru kriptovaluta.

Prema novim pravilima, aktivnosti rudarenja i prodaje kriptovaluta neće biti podložne PDV-u, ali će operatori rudarske infrastrukture morati da prijavljuju korisnike svojih usluga poreskim organima. Neusaglašenost sa ovim zahtevom može dovesti do novčane kazne od 40,000 rubalja (oko 383 dolara).

Poreska politika za transakcije kriptovaluta predviđa progresivnu tarifu: 13% na dohodak do 2.4 miliona rubalja i 15% za iznose koji premašuju ovaj prag. Od 2025. godine korporativni dobitci od rudarenja biće oporezovani sa 25%.

Pročitajte detaljnije o regulativi

Poređenje kupovine Bitcoina sa kupovinom zlata u dalekoj prošlosti

CEO Pantera Capitala, Dan Morehead, poredi kupovinu Bitcoina 2013. godine sa kupovinom zlata u 1000. pre nove ere, naglašavajući potencijal rasta i prihvatanja ove digitalne valute. Njegov fond je zabeležio impresivan rast, što dodatno pospešuje njegov optimizam za budućnost Bitcoina.

Saznajte više.

Uvođenje digitalnog dinara u Srbiji

Narodna banka Srbije planira uvođenje digitalnog dinara kao odgovor na globalne trendove i tehnološki napredak u sferi digitalnih valuta. Ovo bi moglo da predstavlja značajan korak ka modernizaciji finansijskog sistema u Srbiji i povećanju njene finansijske stabilnosti i nezavisnosti.

Pročitajte više.

Comment section

0 comments

Ostavite odgovor