Kao što je to slučaj i u drugim industrijama, najveće države su uglavnom one koje diktiraju tempo i od kojih zavisi da li će nešto da pada ili raste. U poslednje vreme su oči kripto entuzijasta najčešće uprte u SAD. Pre toga, godinama je u epicentru bila Kina, kao dominantna “rudarska” sila. Naime, pre nego što je Kina tokom 2021. godine zabranila rudarenje kriptovaluta, ova država je bila odgovorna za preko 60% svih novih Bitkoina koje su moderni rudari kopali.
Tu u njenom komšiluku, jedna mnogo manja država, koju mnogi verovatno ne bi umeli ni da nađu na mapi, je polako krenula da radi ono što Kina nije želela. Butan je počeo da rudari Bitkoin pre 5 godina. Međutim, za razliku od Kine, gde su rudarili pojedinci i kompanije, Butan je kao država investirao u rudarenje. Malo po malo, tiho i diskretno, proširivali su kapacitete i do sada nakupili već preko 13.000 Bitkoina.
Da stavimo brojke u kontekst, njihove rezerve najvrednije kriptovalute su na nivou30% BDP-a ove države.
Jedna druga mala država, na drugom kraju sveta, je pre 3 godine postala svetski hit uvođenjem Bitkoina kao zvanične valute. Zatim su počeli da investiraju, kako u Bitkoin rudarenje, tako i direktno u Bitkoin. Reč je naravno o El Salvadoru, koji i pored svega navedenog, ima oko 2 i po puta manje Bitkoina od male kraljevine u srcu Himalaja.
Butan je četvrta država u svetu po broju Bitkoina koji su u vlasništvu baš same države. Ispred su samo SAD, Kina i Velika Britanija. Međutim, sve tri države su to stekle putem zaplena. Ako države rangiramo po broju Bitkoina stečene investiranjem, Butan je na ubedljivo prvom mestu. Dokaz da veličina ne mora biti najbitnija, već vizija praćena odgovarajućom akcijom.
I told you so.
— Nayib Bukele (@nayibbukele) November 11, 2024
Zašto Butan rudari Bitkoin?
Što se kaže kod nas, zato što su tako u mogućnosti. Naime, oni su prebogati hidroenergijom. Ne manjka nikad snega koji se topi i jurca niz padine najvišag planinskog venca na svetu. Navodno, preko 99% njihove energije dolazi od vode. Em imaju električne energije “za izvoz”, em je ona čista, tako da je rudarenje Bitkoina zapravo veoma logičan izbor. Kad imate višak električne energije, najbolje što možete da uradite je da je konvertujete u “monetarnu energiju” (kako Majkl Sejlor zove Bitkoin).
Ima li tu nečeg zanimljivog za nas?
Ne deluje mi realno za sada. Međutim, kao i Kina, imamo i mi na jugozapadu komšiju koji bi možda bio zanimljiv kandidat. Isto mala planinska zemlje, bogata hidroenergijom. Pored toga, Crna Gora nema svoju valutu, pa ne mora da brine o njenoj stabilnosti. Razlog više da se bude otvoreniji ka Bitkoinu i kriptovalutama generalno. Uostalom, osnivač Itirijuma Vitalik Buterin je i ponosni vlasnik crnogorskog pasoša, tako da oni očigledno i jesu prepoznali u svemu ovom neku šansu. Nažalost, jedna druga kripto “zvezda” je izgleda donela previše lošeg publiciteta, pa se političari baš i ne utrkuju da pominju kriptovalute, verovatno misle da nije trenutak. Ko zna, da nije bilo Do Kvona, njegovog hapšenja u Crnoj Gori, peripetija oko izručenja i navodnih poslovnih veza sa premijerom, možda bismo već imali “Balkanski Butan” u nastajanju.
Comment section
0 comments