Pamtićemo ovu 2024. godinu kao početak novog ciklusa velikih uspeha i profita koji kriptovalute generišu. Digitalne valute prolaze kroz period renesanse, Bitcoin je opet probio sve rekorde, a zakonski okviri sve više idu u prilog inovacijama koje kriptovalute donose. Iz dana u dan svedočimo transformaciji kako finansije funkcionišu na globalnom nivou.
U tom kontekstu, predstavljamo 10 vizionara čija su imena upisana u analima ekonomije kao “pioniri kriptovaluta” i koji trenutno važe za najbogatije ljude u kripto industriji.
„Kripto zima“ odnosno period stagnacije cena je stvar prošlosti, a kriptovalute su više nego udvostručile svoju vrednost od početka godine. Upravo ova ekspanzija donela je ne samo značajan rast ukupne tržišne vrednosti kriptovaluta, koja sada iznosi otprilike preko 2 triliona dolara, već i utemeljila najmanje 17 kripto milijardera, prema Forbes-ovoj listi najbogatijih za 2024. godinu.
Među njima, na samom vrhu, nalazi se Čangpeng Žao, poznatiji kao CZ, osnivač i bivši izvršni direktor Binance-a, najveće svetske kripto berze po obimu trgovanja. Uprkos suočavanju s pravnim izazovima u SAD-u, optužbi za pranje novca i žestokoj kazni od 200 miliona dolara, CZ-jevo bogatstvo je procenjeno na zapanjujućih 33 milijarde dolara. Žao nije više na poziciji direktora Binance berze ali ostaje značajna figura unutar kripto zajednice, što ga čini istaknutim milijarderom godine.
Važni pomena
Nije samo CZ zabeležio rast svog bogatstva. Brajan Armstrong, izvršni direktor Coinbase-a i Majkl Sejlor na čelu MicroStrategy-a, takođe su pratili kako se njihova bogatstva višestruko uvećavaju zahvaljujući rastu kriptovaluta, poverenju investitora i snažnim tržišnim performansama njihovih kompanija.
Prvi put na Forbes listi milijardera našli su se i akcionari Tether-a, dokazujući da kontroverze koje okružuju stablecoine nisu bile prepreka za sticanje ogromnog bogatstva. Tu su i stari znanci, poput braće Vinklvos, Tima Drejpera i Džeda Mekaleba čija su rana ulaganja u digitalne valute sada urodila plodom, dokazujući da su strpljenje i vizija ključni za uspeh u ovom ekspanzivnom tržištu.
Ovo nije samo tekst o mnogo nula, ovo je priča o hrabrosti, dobroj praksi i tajna mapa blaga koja pokazuje u koje zvezde treba da se zagledamo i u kojim sektorima se krije najviše zarade.
Ovaj rast kriptovaluta nije samo podigao Bitcoin na rekordnih 73.000 dolara u martu, već je i povećao broj kripto milijardera na 17, sa 9 prethodne godine, što predstavlja skok od gotovo 50%. Ovi novopečeni milijarderi zajedno kontrolišu bogatstvo od nezamislivih 93 milijarde dolara, uključujući kripto imovinu, akcije i privatnu imovinu.
10. Džed Mekaleb
Na desetom mestu liste najbogatijih ljudi u svetu kriptovaluta za 2024. godinu nalazi se Džed Mekaleb, čija se neto vrednost procenjuje na 2,9 milijarde dolara. Njegovo bogatstvo uglavnom potiče od prodaje XRP tokena, čiji je bio suosnivač kroz kompaniju Ripple.
Mekaleb je jedan od pionira kripto industrije. osnovao je Mt. Gox, prvu veliku kripto berzu, 2010. godine. Prodao ju je godinu dana kasnije, neposredno pre nego što je doživela čuveni hakerski napad. Nakon toga, 2012. godine, Mekaleb je bio među osnivačima Ripple-a, ali se ubrzo povukao zbog nesuglasica sa ostalim osnivačima. Veći deo njegovog bogatstva dolazi od prodaje velike količine od prvobitnih 9 milijardi XRP tokena koje je stekao kao suosnivač Ripple-a, a poslednje je prodao 2022. godine. Mekaleb je takođe osnovao Stellar, konkurenta Ripple-a, 2014. godine. Danas svoje vreme i finansijske resurse ulaže u Vast, kompaniju za istraživanje svemira..
Ovo bogatstvo i njegova ulaganja pokazuju kako rani ulozi u kriptovalute i preduzetnički poduhvati mogu da kroz finansije pojedinaca oblikuju i budućnost tehnoloških inovacija i istraživanja svemira.
9. Metju Roszak
Na devetom mestu nalazi se Metju Roszak, čija neto vrednost iznosi 3,1 milijardu dolara i znatno je veća u odnosu na 1,1 milijardu prošle godine. Roszak je bio među prvima koji su investirali u Bitcoin 2010. godine, a većina njegovog bogatstva potiče iz ranih ulaganja u kriptovalute poput ETH-a i BNB-a.
On takođe vodi Bloq, startup u oblasti blokčejna koji ulaže u druge kriptovalute i pruža konsultantske usluge.
8. Fred Ehrsam
Na osmom mestu je Fred Ehrsam, čija neto vrednost iznosi 3,2 milijarde dolara, što je značajan porast u odnosu na 930 miliona dolara prethodne godine. Ehrsam je 2012. godine osnovao Coinbase zajedno sa Brajanom Armstrongom. Iako je napustio kompaniju 2017. godine, i dalje je član upravnog odbora i vlasnik oko 5% akcija. Ehrsam je 2018. godine bio suosnivač Paradigm-a, investicione firme za kriptovalute koja sada upravlja sredstvima korisnika vrednim preko 8 milijardi dolara.
7. Kris Larsen
Na sedmom mestu liste nalazi se Kris Larsen, čija neto vrednost iznosi 3,2 milijarde dolara. Larsen je još jedan od suosnivača Ripple-a. Iako je krajem 2016. godine napustio poziciju izvršnog direktora, ostao je izvršni predsednik kompanije. Drži 18% udela u Ripple, čija je vrednost, prema nedavno objavljenim podacima sa sekundarnog tržišta, procenjena na 3,8 milijardi dolara.
6. Žan-Luj van der Velde
Na šestom mestu je Žan-Luj van der Velde, čija vrednost sada iznosi 3,9 milijardi dolara, što je znatan porast u odnosu na 1,8 milijardi dolara od jula prethodne godine.
Kao bivši izvršni direktor Tethera, van der Velde ima ključnu ulogu u održavanju strateških odnosa sa bankama i regulatornim telima i poseduje oko 20% kompanije.
Napustio je Holandiju 1985. godine kako bi studirao na Tajvanu, nakon čega je osnovao nekoliko IT i tehnoloških startapa u Aziji pre nego što se pridružio Tetheru. Trenutno živi u Hong Kongu.
5. Paolo Ardoino
Na petom mestu liste najbogatijih u kripto svetu je Paolo Ardoino, čija neto vrednost iznosi 3,9 milijardi dolara, što je značajan porast u odnosu na 1,8 milijardi dolara koliko je iznosila prethodne godine.
Ardoino trenutno obavlja funkciju izvršnog direktora Tethera i predstavlja javno lice kompanije i poseduje oko 20% njenih akcija. Karijeru je započeo kao programer u startapima, a 2014. godine pridružio se Bitfinex-u, sestrinskoj kompaniji Tethera kao CTO.
4. Majkl Sejlor
Na četvrtom mestu nalazi se Majkl Sejlor, čija neto vrednost sada iznosi 4,4 milijarde dolara, što je ogroman skok u odnosu na 760 miliona dolara prošle godine.
Sejlor je zabeležio najveći procentualni rast bogatstva među kripto milijarderima na ovogodišnjoj listi.
Akcije njegove kompanije MicroStrategy, softverske firme koju je osnovao 1990-ih i koja je maltene transformisana u investicionu mašineriju za Bitcoin, porasle su gotovo 500% u odnosu na prošlu godinu. Kompanija sada poseduje oko 193,000 Bitcoin-a, čime je postala najveći korporativni držalac Bitcoin-a na svetu, prema izjavama njenog CFO-a.
Pored toga, Sejlor poseduje i ličnu zalihu Bitcoin-a. Prema njegovim rečima ima 17,732 Bitcoin-a koje je kupio po prosečnoj ceni od 9,882 dolara po komadu i trenutno je u procesu prodaje oko 200 miliona dolara vrednih akcija MicroStrategy-a, što je najavio na početku godine.
3. Đankarlo Devasini
Na trećem mestu je Đankarlo Devasini, čija se neto vrednost procenjuje na 9,2 milijarde dolara. Devasini je finansijski direktor i verovatno najveći pojedinačni akcionar Tethera, najvećeg izdavaoca stablecoin-a, kriptovalute čija je vrednost vezana za američki dolar.
Tether je prošle godine ostvario 6,2 milijarde dolara profita zahvaljujući visokim kamatnim stopama na zajmove svojih korisnika. Devasini poseduje oko 47% udela u Tetheru.
2. Brajan Armstrong
Na drugom mestu liste najbogatijih u kripto svetu je Brajan Armstrong, čija neto vrednost iznosi impresivnih 11,2 milijarde dolara, što je značajan rast u odnosu na 2,2 milijarde dolara prošle godine.
Armstrong je suosnivač Coinbase zajedno sa Fredom Ehrsamom i drži najveći pojedinačni udeo u kompaniji—18%. Akcije ove kripto berze porasle su za 50% od početka godine, a više od trostruko u odnosu na prošlu godinu.
1. Čangpeng Žao
Na vrhu liste najbogatijih u kripto industriji za 2024. godinu je Čangpeng Žao, poznatiji kao CZ, čija neto vrednost iznosi neverovatnih 33 milijarde dolara. Primera radi CZ je pristao da lično plati 200 miliona dolara kazne kako bi se nagodio s optužbama za pranje novca koje su protiv njega podigli Ministarstvo pravde i Komisija za trgovanje robnim fjučersima (CFTC).
Binance, kripto berza koju je osnovao, pristala je da plati dodatnih 4,5 milijardi dolara.
Takođe je pristao da se povuče s mesta izvršnog direktora Binance-a i zabranjeno mu je učešće u upravljanju kompanijom na tri godine kao deo njegovog priznanja krivice.
Ipak, ove kazne nisu značajno uticale na njegovo bogatstvo. Njegov udeo u Binance-u, procenjen na 90% na osnovu korporativnih dokumenata i razgovora s bivšim zaposlenima, vredi oko 32,5 milijardi dolara.
Binance je najveća kripto berza na svetu po obimu trgovanja, sa procenjenim prihodom od 9 milijardi dolara prošle godine.
Comment section
0 comments